26 مهر 1396 ساعت 14:48

دانشگاه الکترونیکی:
دانشگاهی است که ساختار سازمانی و قوانین آن همانند دانشگاه های فیزیکی و حضوریست با این تفاوت که در کلیه خدمات و فعالیتهای آموزشی ، اداری و مالی آن بدون نیاز به حضور در ساختمان دانشگاه و از طریق اینترنت و سیستمهای الکترونیکی صورت میگیرد.

آموزش الکترونیکی:

فراگیری الکترونیکی ، یادگیری است یا آموزش الکترونیکی به مفهوم ارائه خدمات و محتوای درسی از طریق اینترنت و ابزارهای وابسته به آن است به شکلی که اساتید و دانشجویان به جای حضور در کلاس های معمول ، از طریق ابزار های پیشرفته اینترنت و موبایل در ارتباطند.
اعتبار دانشگاه الکترونیکی در ایران و جهان :
دانشگاههای الکترونیکی که مجوز از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارند جهت مقاطع تحصیلی رسمی (کارشناسی ،کارشناسی ارشد و ..)دارند نه تنها هیچگونه تفاوتی در نوع مدرک آنها با سایر دانشگاهها وجود ندارد  بلکه به لحاظ قانونی امکان بهره برداری از مدارک این دانشگاهها جهت استخدام دولتی و یا تحصیل در مقاطع بالاتر در داخل یا خارج از کشور بدون هیچ قید و شرطی و جود دارد .
تبصره: دریافت مدارک دانشگاهی الکترونیکی یکی از شروط استخدام یا ادامه تحصیل می باشد، بدیهی است شرایط استخدامی یا تحصیلی دانشگاههای مختلف در داخل یا خارج از کشور می تواند شامل آزمون اختصاصی یا داشتن قابلیتهای خاص نظیر مقالات علمی باشد که دانشجویان بایستی خود را برای آن آماده سازند .

آموزش الکترونیکی برای چه کسانی مناسب است ؟

1-    کارمندان و شاغلین که نیازمند اخذ درجه تحصیلی بدون حضور در کلاس می باشند.
2-    ساکنین اقصی نقاط کشور که جهت تحصیل، دسترسی به مراکز پیرامون ندارند.
3-    افرادی که از بکارگیری تکنولوژی در آموزش و افزایش کیفیت یادگیری لذت می برند.
4-    دانشجویان و فارغ التحصیلانی که علاقمند به تحصیل همزمان می باشند.
5-     فارسی زبانان سراسر دنیا که علاقمند به تحصیل و اخذ مدارک معتبر از وزارت علوم وتحقیقات و فناوری می باشند .

نحوه ثبت نام در دانشگاه الکترونیکی:

برای مقاطع کارشناسی : ثبت نام دوره های بدون آزمون از طریق سایت سازمان سنجش (sanjesh.org) دوبار در سال در ابتدای مرداد و آذرماه انجام میگیرد و پذیرفته شدگان به موسسه معرفی میگردند.
مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد: از طریق آزمون سراسری ثبت نام صورت میگیرد.
تبصره: اطلاعات ثبت نام های با آزمون یا بدون آزمون از طریق همین سایت در زمان مناسب منتشر میگردد و علاقمندان می توانند با عضویت در خبرنامه سایت از طریق پیامک یا پست الکترونیک نیز اطلاعات لازم را دریافت نمایند.

حضور فیزیکی در دانشگاه در چه زمانهایی لازم است؟

کلیه خدمات و امور دانشگاه از طریق الکترونیکی صورت میگیرد مگر در موارد ذیل:
1- برای امتحانات پایان ترم که مطابق قوانین بصورت حضوری برگزار میگردد، حضور دانشجو الزامیست .
2- انجام امور ثبت نام و فارغ التحصیلی نیازمند حضور شخص دانشجو یا وکیل قانونی وی می باشد.
 
مزایای سامانه الکترونیکی فاران
1-    عدم نیاز به حضور در کلاسهای فیزیکی
2-    توضیحات درسی تصویری قابل دسترسی از طریق اینترنت
3-    تمرینها و کوئیزهای درسی جهت تقویت یادگیری
4-    پیام رسان قدرتمند داخلی جهت ارتباط با اساتید و همکلاسیها و سایر دانشجویان
5-    امکان پرسش و پاسخ درسی
6-    امکان دسترسی به منابع درسی در ساعت و مکان دلخواه دانشجو
7-    عدم نیاز به دانش حرفه ای فناوری اطلاعات
9-    پیشتیبانی از کاربران به صورت اینترنتی ، موبایل و شبکه های اجتماعی
10- امکان برنامه ریزی درسی دانشجویان از طریق تقویم هجری شمسی
 
در ذیل به متداول ترین سوالاتی که دانشجویان آموزش الکترونیکی معمولا با آن سر و کار دارند خواهیم پرداخت:
1- آیا دانشجو در طول روز تنها در ساعات مشخصی امکان دسترسی به مطالب درسی را دارد؟
 خیر مطالب درسی هر هفته افزوده شده و از زمان افزودن هر مطلب به صورت 24 ساعته بدون محدودیت زمانی تا انتهای ترم در دسترس خواهد بود در نتیجه دانشجو می تواند مطابق تقویم آموزشی دروس بر اساس برنامه ریزی شخصی در ساعت دلخواه مطالب درسی خود را دریافت نماید.
(تبصره:تنها محدودیت زمان در طول دوره برای کلاسهای آنلاین که نیازمند حضور همزمان اساتید و دانشجویان و نیز انجام تکالیف و کوئیز ها در بازه و زمانی مشخص شده خواهد بود که دائما در پرتال اعلام میگردد)
 
2-آیا دسترسی دانشجو به سرویس های دانشگاهی محدود به ساعت خاصی است؟
امور اداری، آموزشی و مالی دانشجویان به صورت الکترونیکی در 24 ساعت شبانه روز قابل دسترسی است منتها پاسخگویی به درخواستهای دانشجویان در ساعات اداری روزهای کاری انجام میگیرد.
 
3- آیا امکان تحصیل همزمان در یک دانشگاه دیگر در کنار تحصیل به روش مجازی در موسسه آموزش عالی فاران وجود دارد؟
تحصیل همزمان در دوره های کارشناسی بلا مانع است.
 
4-  حداقل امکانات مود نیاز برای آموزش الکترونیکی چیست؟
الف) دستگاه کامپیوتر رو میزی یا لپ تاپ معمولی
ب) دسترسی به اینترنت از طریق ADSL  یا سیمکارتهای تلفن همراه
(نیازی به سرعت بالا نمی باشد اما جهت بهره مندی آسان تر در زمان کمتر توصیه میگردد از سرویسهای پر سرعت استفاده گردد)
 
5-    آیا دانشگاه جهت دریافت خطوط پر سرعت همکاری می نماید؟
بله دانشجویان به محض ثبت نام گواهی اشتغال به تحصیل و یک کارت دانشجوی دریافت می کنند که جهت اخذ اینترنت حرفه ای از ارائه دهندگان  مختلف معتبر است.
 
6-    حداقل توانایی و مهارت مورد نیاز در کامپیوتر چقدر باید باشد؟
به طور کلی کارکردن با سامانه آموزش الکترونیکی همانند کارکردن با ابزارهای شبکه های اجتماعی ساده و بدون نیاز به مهارت خاص می باشد.دانشجویان در ابتدا کافیست توانایی راه اندازی کامپیوتر و استفاده از مرورگرهای اینترنتی را داشته باشند ضمن آنکه آموزش های لازم در ابتدای امر به دانشجویان داده خواهد شد.
 
7-    آیا برای استفاده از سامانه نیاز به مرورگر یا نرم افزار خاصی می باشد؟
سامانه آموزش الکترونیکی فاران به گونه ای طراحی شده است که با آخرین نسخه مرورگرهای اینترنتی IE ,SAFARI,FIREFOX ,CHROME و ... سازگاری کامل را دارد لذا کافیست سیستمهای خود را بروز نمایید.
بدیهی است لازمه بهره برداری کامل از محیط اینترنت داشتن آخرین نسخه نرم افزارهای عمومی استاندارد میباشد که هیچکدام مختص سامانه نبوده و برای تمامی کامپیوترها ضروری می باشند.
Microsoft Office
Adobe Reader
Adobe Flash Pleyer
WinZip
Media Player
لذا دانشجویان نیازی به نصب نرم افزارهای خاص ندارند.
 
8- میزان شهریه در دانشگاه فاران چگونه است؟
شهریه دوره های الکترونیکی توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری تعیین و در دفترچه های انتخاب رشته هرنوبت درج می گردد و محاسبه شهریه دقیقا بر اساس همان جداول صورت میگیرد.باید توجه داشت که (شهریه دوره های الکترونیکی از شهریه دوره های حضوری بمراتب ارزانتر و مقرون به صرفه می باشد )
 
9-وضعیت دانشجویان تحت سرپرستی کمیته امداد یا بنیادها و ارگانهای مختلف در فاران چگونه است؟
با توجه به تقبل تمام یا بخشی از شهریه دانشجویان که تحت پوشش کمیته امداد  هستند یا خانواده های معظم شهدا و جانبازان و سایر ارگانهایی که چنین امتیازاتی را به اعضای خود اعطا می کنند با ارائه معرفی نامه رسمی مطابق آئین نامه های سازمان مربوطه عمل خواهد شد.
 
10-آیا در فاران دانشجویان مشمول نظام وظیفه، معافیت تحصیلی دریافت می کنند؟
بلی کلیه دانشجویانی که از نظر سازمان نظام وظیفه منعی نداشته باشند درصورت پذیرش در دانشگاه فاران و ارائه تائیدیه اشتغال به تحصیل می توانند از معافیت نظام وظیفه بهره مند گردند.
 
11-آیا ایرانیان مقیم خارج از کشور می توانند در دانشگاه ثبت نام نمایند و امتحانات آنها چگونه خواهد بود؟
ثبت نام در دانشگاه فاران با توجه به الکترونیکی بودن آن برای هر ایرانی در هر کجای جهان امکان پذیر است منتها باید در زمان های اعلام شده از طریق سازمان سنجش صورت پذیرد که در آن صورت فرد می تواند تحصیلات خود را بصورت الکترونیکی انجام داده و برای امتحانات نیز از طریق سفارت یا نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران اقدام نماید.
 
12- آیا شرکت در آزمونهای پایان سال حضوری اجباری است ؟
بلی ، طبق شیوه نامه مصوب آزمونها بصورت حضوری برگزار می شود و حضور درآنها اجباری است .
 
13- آیا دوره های آموزشی الکترونیکی فاران با سایر دانشگاه ها تفاوت دارد؟
خیر،برنامه درسی دانشگاه کاملا مطابق برنامه های مصوب دفتر گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  است که توسط گروه های آموزشی تعیین و اجرا می گردد. لذا دانشجویان بایستی به مقدار لازم واحدهای پیش نیاز، عمومی، تخصصی ، اصلی و اختیاری را بگذرانند.
 
14-آیا با مدارک تحصیلی فاران می توان در مقاطع بالاتر دانشگاههای دولتی تحصیل نمود؟
بلی، مدارک دانشگاه فاران اعم از کارشناسی و کارشناسی ارشد لازمه ورود به مقطع بالاتر دانشگاههای دولتی و آزاد و غیر انتفاعی و ... است  که منوط به احراز سایر شرایط آن دانشگاهها نظیر آزمون و مصاحبه و غیره خواهد بود. (به عنوان مثال می توانید فهرستی از فارغ التحصیلان فاران که در مقاطع بالاتر دانشگاههای دولتی و آزاد و غیره پذیرفته شده اند را مشاهده نمائید)
 
15-تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد فاران به شیوه آموزشی است یا پژوهشی؟
مطابق شیوه نامه مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تحصیل در مقاطع ارشد الکترونیکی به شیوه آموزش محور است یعنی دانشجویان بایستی کلیه واحد های درسی مصوب را گذرانده و فارغ التحصیل شوند و نیازی به پایان نامه نخواهند داشت، در صورت احراز شرایط خاص (نظیر معدل بالای 17 ،ارائه مقالات معتبر علمی ،پژوهشی با تصویب گروه، دانشجو میتواند به شیوه پژوهش محور تحصیلات خود را به اتمام برساند.
 
16- آیا اعتبار شیوه آموزش محور از پژوهش محور کمتر است؟
خیر، اعتبار مدارک آموزش محور و پژوهش محور یکسان بوده و تنها تفاوت در شیوه آموزشی است به صورتیکه دانشجویان آموزش محور نیازی به کار برروی پایان نامه ندارند و فارغ التحصیلان آموزش محور نیز می توانند برای شرکت در دوره های دکتری با احراز شرایط لازم اقدام نمایند.
 
17-آیا امکان انتقال یا مهمان شدن سایر دانشگاهها وجود دارد؟
مطابق شیوه نامه مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتقال از دانشگاه الکترونیکی به سایر دانشگاه ها ممنوع است اما دانشجویان سایر دانشگاهها به شرط وجود رشته تحصیلیشان در دانشگاه فاران می توانند متقاضی ورود به دانشگاه فاران باشند.
برای دروسی که امکان ارائه به صورت الکترونیکی وجود نداشته باشد (تربیت بدنی) یا موارد خاص که گروه آموزشی تشخیص می دهد، امکان میهمان شدن یک یا چند درس در سایر دانشگاهها وجود دارد.
دانشگاه فاران تقاضای میهمان شدن دانشجویان سایر دانشگاههای مطابق ضوابط را می پذیرد.
Template Design:Dima Group